ADDA MODA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Oraş Fierbinţi-Târg, URZICENI, 27, P, 925115
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 83.341 RON | 88.667 RON | 191.178 RON | −103.344 RON | −102.511 RON | 134.059 RON | 103.078 RON | 30.981 RON | −61.239 RON | 196.525 RON | 0 RON | 15.242 RON | 0 RON | 1.227 RON | 6 |
| 2020 | 111.868 RON | 119.268 RON | 139.522 RON | −21.373 RON | −20.254 RON | 154.626 RON | 72.277 RON | 82.349 RON | −82.612 RON | 238.359 RON | 0 RON | 66.510 RON | 0 RON | 1.121 RON | 4 |
| 2021 | 158.229 RON | 158.229 RON | 187.973 RON | −31.326 RON | −29.744 RON | 186.195 RON | 41.476 RON | 144.719 RON | −113.937 RON | 301.153 RON | 0 RON | 137.782 RON | 0 RON | 1.021 RON | 3 |
| 2022 | 115.405 RON | 115.405 RON | 128.718 RON | −14.468 RON | −13.313 RON | 132.466 RON | 30.512 RON | 101.954 RON | −128.406 RON | 261.850 RON | 0 RON | 81.428 RON | 0 RON | 978 RON | 3 |
| 2023 | 160.425 RON | 160.425 RON | 219.592 RON | −60.771 RON | −59.167 RON | 106.606 RON | 20.528 RON | 86.078 RON | −189.177 RON | 296.598 RON | 0 RON | 70.847 RON | 0 RON | 815 RON | 5 |
| 2024 | 160.116 RON | 184.116 RON | 239.391 RON | −56.608 RON | −55.275 RON | 113.064 RON | 10.546 RON | 102.518 RON | −245.784 RON | 359.356 RON | 0 RON | 89.583 RON | 0 RON | 508 RON | 5 |
| 2025 | 177.523 RON | 177.523 RON | 278.623 RON | −101.100 RON | −101.100 RON | 86.623 RON | 1.266 RON | 85.357 RON | −346.884 RON | 434.016 RON | 0 RON | 66.275 RON | 0 RON | 509 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 1411 Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte din piele
- 1412 Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
- 1413 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte (exclusiv lenjeria de corp)
- 1414 Fabricarea de articole de lenjerie de corp
- 1419 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte şi accesorii n.c.a.
- 1420 Fabricarea articolelor din blană
- 1431 Fabricarea prin tricotare sau croşetare a ciorapilor şi articolelor de galanterie
- 1439 Fabricarea prin tricotare sau croşetare a altor articole de îmbrăcăminte
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Lideri din domeniu
Top companii din Ialomiţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
1413 — Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte (exclusiv lenjeria de corp)
Top format din 29 companii din județul Ialomiţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−346.884 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.2) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−101.100 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 501% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 83,3 K RON | 111,9 K RON | 158,2 K RON | 115,4 K RON | 160,4 K RON | 160,1 K RON | 177,5 K RON |
| Venituri totale | 88,7 K RON | 119,3 K RON | 158,2 K RON | 115,4 K RON | 160,4 K RON | 184,1 K RON | 177,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 191,2 K RON | 139,5 K RON | 188,0 K RON | 128,7 K RON | 219,6 K RON | 239,4 K RON | 278,6 K RON |
| Rezultat net | −103,3 K RON | −21,4 K RON | −31,3 K RON | −14,5 K RON | −60,8 K RON | −56,6 K RON | −101,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 192,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,20 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,20 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,20 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,68 |
| Durata încasare (zile) | 136 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 196,5 K RON | 134,1 K RON | 146,6% |
| 2020 | 238,4 K RON | 154,6 K RON | 154,2% |
| 2021 | 301,2 K RON | 186,2 K RON | 161,7% |
| 2022 | 261,9 K RON | 132,5 K RON | 197,7% |
| 2023 | 296,6 K RON | 106,6 K RON | 278,2% |
| 2024 | 359,4 K RON | 113,1 K RON | 317,8% |
| 2025 | 434,0 K RON | 86,6 K RON | 501,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 83,3 K RON | 111,9 K RON | 158,2 K RON | 115,4 K RON | 160,4 K RON | 160,1 K RON | 177,5 K RON | ▲ 10,9% |
| Rezultat net | −103,3 K RON | −21,4 K RON | −31,3 K RON | −14,5 K RON | −60,8 K RON | −56,6 K RON | −101,1 K RON | ▼ 78,6% |
| Total active | 134,1 K RON | 154,6 K RON | 186,2 K RON | 132,5 K RON | 106,6 K RON | 113,1 K RON | 86,6 K RON | ▼ 23,4% |
| Capitaluri proprii | −61,2 K RON | −82,6 K RON | −113,9 K RON | −128,4 K RON | −189,2 K RON | −245,8 K RON | −346,9 K RON | ▼ 41,1% |
| Datorii totale | 196,5 K RON | 238,4 K RON | 301,2 K RON | 261,9 K RON | 296,6 K RON | 359,4 K RON | 434,0 K RON | ▲ 20,8% |
| Lichiditate curentă | 0,16 | 0,35 | 0,48 | 0,39 | 0,29 | 0,29 | 0,20 | ▼ 31,1% |
| Marjă netă (%) | -124,00 | -19,11 | -19,80 | -12,54 | -37,88 | -35,35 | -56,95 | ▼ 61,1% |
| Scor bonitate | 19 | 32 | 27 | 19 | 19 | 19 | 19 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 192,6 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 501% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.