LUX LIGNUM SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Sat Rontău, Comuna Sânmartin, RONTĂU, 148A, 417502
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 243.667 RON | 243.667 RON | 146.484 RON | 89.873 RON | 97.183 RON | 471.514 RON | 355.738 RON | 115.776 RON | 266.452 RON | 205.062 RON | 86.835 RON | 27.335 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 144.860 RON | 144.860 RON | 119.136 RON | 21.667 RON | 25.724 RON | 659.204 RON | 346.882 RON | 312.322 RON | 288.119 RON | 371.085 RON | 210.588 RON | 22.805 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 252.466 RON | 252.466 RON | 207.243 RON | 38.048 RON | 45.223 RON | 537.987 RON | 313.008 RON | 224.979 RON | 326.167 RON | 211.820 RON | 117.101 RON | 20.841 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 162.601 RON | 162.601 RON | 141.076 RON | 17.232 RON | 21.525 RON | 538.071 RON | 295.825 RON | 242.246 RON | 343.399 RON | 194.672 RON | 170.968 RON | 5.269 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 122.313 RON | 162.315 RON | 160.094 RON | 622 RON | 2.221 RON | 447.576 RON | 261.950 RON | 185.626 RON | 344.021 RON | 103.555 RON | 154.626 RON | 18.221 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 50.047 RON | 50.050 RON | 255.225 RON | −205.175 RON | −205.175 RON | 234.586 RON | 228.826 RON | 5.760 RON | 138.846 RON | 95.740 RON | 0 RON | 4.844 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 50.993 RON | 53.492 RON | 87.105 RON | −33.613 RON | −33.613 RON | 219.829 RON | 196.681 RON | 23.148 RON | 105.232 RON | 114.597 RON | 0 RON | 6.977 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4647 — Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
Top format din 21 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.2) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−33.613 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 243,7 K RON | 144,9 K RON | 252,5 K RON | 162,6 K RON | 122,3 K RON | 50,0 K RON | 51,0 K RON |
| Venituri totale | 243,7 K RON | 144,9 K RON | 252,5 K RON | 162,6 K RON | 162,3 K RON | 50,1 K RON | 53,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 146,5 K RON | 119,1 K RON | 207,2 K RON | 141,1 K RON | 160,1 K RON | 255,2 K RON | 87,1 K RON |
| Rezultat net | 89,9 K RON | 21,7 K RON | 38,0 K RON | 17,2 K RON | 622 RON | −205,2 K RON | −33,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 18,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,20 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,20 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,14 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,92 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,31 |
| Durata încasare (zile) | 50 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 205,1 K RON | 471,5 K RON | 43,5% |
| 2020 | 371,1 K RON | 659,2 K RON | 56,3% |
| 2021 | 211,8 K RON | 538,0 K RON | 39,4% |
| 2022 | 194,7 K RON | 538,1 K RON | 36,2% |
| 2023 | 103,6 K RON | 447,6 K RON | 23,1% |
| 2024 | 95,7 K RON | 234,6 K RON | 40,8% |
| 2025 | 114,6 K RON | 219,8 K RON | 52,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 243,7 K RON | 144,9 K RON | 252,5 K RON | 162,6 K RON | 122,3 K RON | 50,0 K RON | 51,0 K RON | ▲ 1,9% |
| Rezultat net | 89,9 K RON | 21,7 K RON | 38,0 K RON | 17,2 K RON | 622 RON | −205,2 K RON | −33,6 K RON | ▲ 83,6% |
| Total active | 471,5 K RON | 659,2 K RON | 538,0 K RON | 538,1 K RON | 447,6 K RON | 234,6 K RON | 219,8 K RON | ▼ 6,3% |
| Capitaluri proprii | 266,5 K RON | 288,1 K RON | 326,2 K RON | 343,4 K RON | 344,0 K RON | 138,8 K RON | 105,2 K RON | ▼ 24,2% |
| Datorii totale | 205,1 K RON | 371,1 K RON | 211,8 K RON | 194,7 K RON | 103,6 K RON | 95,7 K RON | 114,6 K RON | ▲ 19,7% |
| Lichiditate curentă | 0,56 | 0,84 | 1,06 | 1,24 | 1,79 | 0,06 | 0,20 | ▲ 235,5% |
| Marjă netă (%) | 36,88 | 14,96 | 15,07 | 10,60 | 0,51 | -409,96 | -65,92 | ▲ 83,9% |
| Scor bonitate | 70 | 65 | 90 | 77 | 72 | 35 | 45 | ▲ 28,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (45/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.