ACIF STRONG GROUP S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Albota, Comuna Albota, 752, 117030
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 24.600 RON | 24.600 RON | 12.619 RON | 11.243 RON | 11.981 RON | 30.131 RON | 0 RON | 30.131 RON | 11.443 RON | 18.688 RON | 0 RON | 29.274 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 3.000 RON | 12.228 RON | 32.791 RON | −20.563 RON | −20.563 RON | 469.056 RON | 230.765 RON | 238.291 RON | −9.120 RON | 287.418 RON | 5.988 RON | 217.578 RON | 190.758 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 44.588 RON | 77.837 RON | 190.568 RON | −112.731 RON | −112.731 RON | 423.909 RON | 194.808 RON | 229.101 RON | −121.851 RON | 388.250 RON | 8.094 RON | 220.727 RON | 157.510 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 72.529 RON | 104.455 RON | 157.956 RON | −54.227 RON | −53.501 RON | 174.429 RON | 161.862 RON | 12.567 RON | −176.077 RON | 224.922 RON | 8.193 RON | 2.672 RON | 125.584 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (26)
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2362 Fabricarea produselor din ipsos pentru construcții
- 2363 Fabricarea betonului
- 2369 Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4942 Servicii de mutare
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2361 — Fabricarea produselor din beton pentru construcții
Top format din 20 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−176.077 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.06) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−54.227 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 129% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,6 K RON | 3,0 K RON | 44,6 K RON | 72,5 K RON |
| Venituri totale | 24,6 K RON | 12,2 K RON | 77,8 K RON | 104,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 12,6 K RON | 32,8 K RON | 190,6 K RON | 158,0 K RON |
| Rezultat net | 11,2 K RON | −20,6 K RON | −112,7 K RON | −54,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 82,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,06 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,02 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,78 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,85 |
| Durata stocaj (zile) | 41 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 27,14 |
| Durata încasare (zile) | 13 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 18,7 K RON | 30,1 K RON | 62,0% |
| 2023 | 287,4 K RON | 469,1 K RON | 61,3% |
| 2024 | 388,3 K RON | 423,9 K RON | 91,6% |
| 2025 | 224,9 K RON | 174,4 K RON | 129,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,6 K RON | 3,0 K RON | 44,6 K RON | 72,5 K RON | ▲ 62,7% |
| Rezultat net | 11,2 K RON | −20,6 K RON | −112,7 K RON | −54,2 K RON | ▲ 51,9% |
| Total active | 30,1 K RON | 469,1 K RON | 423,9 K RON | 174,4 K RON | ▼ 58,9% |
| Capitaluri proprii | 11,4 K RON | −9,1 K RON | −121,9 K RON | −176,1 K RON | ▼ 44,5% |
| Datorii totale | 18,7 K RON | 287,4 K RON | 388,3 K RON | 224,9 K RON | ▼ 42,1% |
| Lichiditate curentă | 1,61 | 0,83 | 0,59 | 0,06 | ▼ 90,5% |
| Marjă netă (%) | 45,70 | -685,43 | -252,83 | -74,77 | ▲ 70,4% |
| Scor bonitate | 77 | 17 | 24 | 27 | ▲ 12,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 82,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 129% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.