MERPANO SRL
Date generale
Adresă
România, Timiş, Sat Săcălaz, Comuna Săcălaz, Complexului, 10, 307370
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 258.982.989 RON | 251.977.332 RON | 235.693.368 RON | 14.248.357 RON | 16.283.964 RON | 171.458.648 RON | 7.545.485 RON | 163.913.163 RON | 59.022.740 RON | 113.040.382 RON | 26.429.820 RON | 135.758.005 RON | 1.008.423 RON | 1.612.897 RON | 51 |
| 2024 | 196.476.142 RON | 198.063.159 RON | 187.507.640 RON | 8.932.410 RON | 10.555.519 RON | 145.528.569 RON | 11.817.368 RON | 133.711.201 RON | 57.955.150 RON | 92.642.215 RON | 22.804.394 RON | 106.612.578 RON | 658.983 RON | 5.727.779 RON | 44 |
| 2025 | 228.985.921 RON | 229.968.343 RON | 218.352.251 RON | 10.100.887 RON | 11.616.092 RON | 158.519.744 RON | 12.855.126 RON | 145.664.618 RON | 68.056.037 RON | 89.976.919 RON | 15.038.679 RON | 126.529.448 RON | 1.200.470 RON | 713.682 RON | 40 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (69)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 0164 Pregătirea seminţelor
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 3513 Transportul energiei electrice
- 3514 Distribuția energiei electrice
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4675 Comerţ cu ridicata al produselor chimice
- 4676 Comerţ cu ridicata al altor produse intermediare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 5610 Restaurante
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5629 Alte servicii de alimentaţie n.c.a.
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8129 Alte activităţi de curăţenie
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
Lideri din domeniu
Top companii din Timiş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4685 — Comerț cu ridicata al produselor chimice
Top format din 21 companii din județul Timiş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 258,98 M RON | 196,48 M RON | 228,99 M RON |
| Venituri totale | 251,98 M RON | 198,06 M RON | 229,97 M RON |
| Cheltuieli totale | 235,69 M RON | 187,51 M RON | 218,35 M RON |
| Rezultat net | 14,25 M RON | 8,93 M RON | 10,10 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 198,15 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,62 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,45 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,76 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 15,23 |
| Durata stocaj (zile) | 24 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,81 |
| Durata încasare (zile) | 202 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 113,04 M RON | 171,46 M RON | 65,9% |
| 2024 | 92,64 M RON | 145,53 M RON | 63,7% |
| 2025 | 89,98 M RON | 158,52 M RON | 56,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 258,98 M RON | 196,48 M RON | 228,99 M RON | ▲ 16,5% |
| Rezultat net | 14,25 M RON | 8,93 M RON | 10,10 M RON | ▲ 13,1% |
| Total active | 171,46 M RON | 145,53 M RON | 158,52 M RON | ▲ 8,9% |
| Capitaluri proprii | 59,02 M RON | 57,96 M RON | 68,06 M RON | ▲ 17,4% |
| Datorii totale | 113,04 M RON | 92,64 M RON | 89,98 M RON | ▼ 2,9% |
| Lichiditate curentă | 1,45 | 1,44 | 1,62 | ▲ 12,2% |
| Marjă netă (%) | 5,50 | 4,55 | 4,41 | ▼ 3,1% |
| Scor bonitate | 67 | 55 | 80 | ▲ 45,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,10 M RON).
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.