RĂZUŞLEMN FOREST S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Caraş-Severin, Loc. Bocşa, Oraş Bocşa, MARMOREI, 21, 325300
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 5.445.819 RON | 4.985.326 RON | 5.988.457 RON | −1.003.131 RON | −1.003.131 RON | 2.823.744 RON | 969.534 RON | 1.854.210 RON | 696.296 RON | 2.141.077 RON | 242.575 RON | 1.574.166 RON | 0 RON | 13.629 RON | 18 |
| 2024 | 2.503.353 RON | 2.498.000 RON | 2.703.861 RON | −205.861 RON | −205.861 RON | 1.975.727 RON | 606.761 RON | 1.368.966 RON | 490.435 RON | 1.500.799 RON | 294.527 RON | 1.036.367 RON | 0 RON | 15.507 RON | 5 |
| 2025 | 3.740.700 RON | 3.731.873 RON | 3.327.697 RON | 385.485 RON | 404.176 RON | 1.949.807 RON | 316.517 RON | 1.633.290 RON | 775.921 RON | 1.182.197 RON | 360.918 RON | 1.265.783 RON | 0 RON | 8.311 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 1610 Tăierea şi rindeluirea lemnului
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
Lideri din domeniu
Top companii din Caraş-Severin, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0220 — Exploatarea forestieră
Top format din 102 companii din județul Caraş-Severin. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,45 M RON | 2,50 M RON | 3,74 M RON |
| Venituri totale | 4,99 M RON | 2,50 M RON | 3,73 M RON |
| Cheltuieli totale | 5,99 M RON | 2,70 M RON | 3,33 M RON |
| Rezultat net | −1,00 M RON | −205,9 K RON | 385,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,19 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,38 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,08 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,65 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 10,36 |
| Durata stocaj (zile) | 35 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,96 |
| Durata încasare (zile) | 124 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,14 M RON | 2,82 M RON | 75,8% |
| 2024 | 1,50 M RON | 1,98 M RON | 76,0% |
| 2025 | 1,18 M RON | 1,95 M RON | 60,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,45 M RON | 2,50 M RON | 3,74 M RON | ▲ 49,4% |
| Rezultat net | −1,00 M RON | −205,9 K RON | 385,5 K RON | ▲ 287,3% |
| Total active | 2,82 M RON | 1,98 M RON | 1,95 M RON | ▼ 1,3% |
| Capitaluri proprii | 696,3 K RON | 490,4 K RON | 775,9 K RON | ▲ 58,2% |
| Datorii totale | 2,14 M RON | 1,50 M RON | 1,18 M RON | ▼ 21,2% |
| Lichiditate curentă | 0,87 | 0,91 | 1,38 | ▲ 51,5% |
| Marjă netă (%) | -18,42 | -8,22 | 10,31 | ▲ 225,4% |
| Scor bonitate | 37 | 45 | 85 | ▲ 88,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (385,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.