Publicitate

RO LAND AGRICULTURE COOPERATIVĂ AGRICOLĂ

CUI: 45239289 C2021000021139 CA Constanţa, Sat Adamclisi, Comuna Adamclisi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 45239289
Cod înmatriculare C2021000021139
EUID ROONRC.C2021000021139
Data înmatriculării 2021-11-17
Formă juridică CA
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani

Adresă

România, Constanţa, Sat Adamclisi, Comuna Adamclisi, DECEBAL, 4a, parter, lot.3, cladirea C6, nr. 17

Țară: România
Județ: Constanţa
Localitate: Sat Adamclisi, Comuna Adamclisi
Stradă: DECEBAL
Număr: 4a
Etaj: parter
Completare adresă: lot.3, cladirea C6, nr. 17

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 18.518.680 RON 18.551.057 RON 18.372.946 RON 153.888 RON 178.111 RON 8.035.452 RON 0 RON 8.035.452 RON 216.532 RON 7.818.920 RON 888.135 RON 2.112.867 RON 0 RON 0 RON 0
2024 20.758.396 RON 20.853.701 RON 20.805.127 RON 41.968 RON 48.574 RON 7.801.963 RON 0 RON 7.801.963 RON 258.500 RON 7.543.463 RON 1.455.677 RON 1.320.104 RON 0 RON 0 RON 0
2025 23.771.874 RON 24.669.547 RON 24.235.973 RON 433.574 RON 433.574 RON 14.747.130 RON 7.448.511 RON 7.298.619 RON 692.074 RON 7.481.289 RON 780.685 RON 400.391 RON 6.573.767 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (3)

PETCU IULIAN
administrator
Constanţa, România
Pagina administratorului
LUPU REMUS-IONUȚ
administrator
Constanţa, România
Pagina administratorului
LUPU MĂLINA
administrator
Constanţa, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (37)

Lideri din domeniu

Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 159 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.98) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2025
23,77 M RON
Rezultat Net 2025
433,6 K RON
Total Active 2025
14,75 M RON
Scor Bonitate
51/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 51/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 18,52 M RON 20,76 M RON 23,77 M RON
Venituri totale 18,55 M RON 20,85 M RON 24,67 M RON
Cheltuieli totale 18,37 M RON 20,81 M RON 24,24 M RON
Rezultat net 153,9 K RON 42,0 K RON 433,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 26,27 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,98 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,87 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,82 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 1,97 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate7,45 M RON (50.5%)
Active circulante7,30 M RON (49.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri780,7 K RON
Creanțe400,4 K RON
Numerar6,12 M RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 30,45
Durata stocaj (zile) 12
Rotație creanțe (ori/an) 59,37
Durata încasare (zile) 6

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
1,8%
Marjă netă
1,8%
ROA
2,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 7,82 M RON 8,04 M RON 97,3%
2024 7,54 M RON 7,80 M RON 96,7%
2025 7,48 M RON 14,75 M RON 50,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

51
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 18,52 M RON 20,76 M RON 23,77 M RON ▲ 14,5%
Rezultat net 153,9 K RON 42,0 K RON 433,6 K RON ▲ 933,1%
Total active 8,04 M RON 7,80 M RON 14,75 M RON ▲ 89,0%
Capitaluri proprii 216,5 K RON 258,5 K RON 692,1 K RON ▲ 167,7%
Datorii totale 7,82 M RON 7,54 M RON 7,48 M RON ▼ 0,8%
Lichiditate curentă 1,03 1,03 0,98 ▼ 5,7%
Marjă netă (%) 0,83 0,20 1,82 ▲ 810,0%
Scor bonitate 50 58 51 ▼ 12,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (433,6 K RON).
  • Scorul de bonitate de 51/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 26,27 M RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate