ATOD PROFESSIONAL TRADE SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, SATURN, 7, B, 19, 500338
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 83.764 RON | 83.764 RON | 49.512 RON | 33.415 RON | 34.252 RON | 67.311 RON | 0 RON | 67.311 RON | 61.530 RON | 5.781 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 103.175 RON | 103.175 RON | 51.041 RON | 51.102 RON | 52.134 RON | 94.085 RON | 0 RON | 94.085 RON | 86.633 RON | 7.452 RON | 1 RON | 1.045 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 136.977 RON | 136.977 RON | 67.195 RON | 68.413 RON | 69.782 RON | 88.391 RON | 0 RON | 88.391 RON | 68.653 RON | 19.738 RON | 0 RON | 50.506 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 156.851 RON | 156.851 RON | 94.893 RON | 60.389 RON | 61.958 RON | 91.028 RON | 0 RON | 91.028 RON | 78.536 RON | 12.492 RON | 0 RON | 26.316 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 180.695 RON | 180.695 RON | 94.045 RON | 85.114 RON | 86.650 RON | 144.358 RON | 3.083 RON | 141.275 RON | 131.658 RON | 12.700 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 196.731 RON | 199.222 RON | 96.145 RON | 101.384 RON | 103.077 RON | 317.125 RON | 2.656 RON | 314.469 RON | 30.295 RON | 286.830 RON | 0 RON | 71.384 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 260.205 RON | 262.868 RON | 115.085 RON | 145.207 RON | 147.783 RON | 178.777 RON | 2.241 RON | 176.536 RON | 145.447 RON | 33.330 RON | 0 RON | 137.601 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4619 — Intermedieri în comerțul cu produse diverse
Top format din 518 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 83,8 K RON | 103,2 K RON | 137,0 K RON | 156,9 K RON | 180,7 K RON | 196,7 K RON | 260,2 K RON |
| Venituri totale | 83,8 K RON | 103,2 K RON | 137,0 K RON | 156,9 K RON | 180,7 K RON | 199,2 K RON | 262,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 49,5 K RON | 51,0 K RON | 67,2 K RON | 94,9 K RON | 94,0 K RON | 96,1 K RON | 115,1 K RON |
| Rezultat net | 33,4 K RON | 51,1 K RON | 68,4 K RON | 60,4 K RON | 85,1 K RON | 101,4 K RON | 145,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 268,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 5,30 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,30 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,17 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 5,36 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,89 |
| Durata încasare (zile) | 193 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5,8 K RON | 67,3 K RON | 8,6% |
| 2020 | 7,5 K RON | 94,1 K RON | 7,9% |
| 2021 | 19,7 K RON | 88,4 K RON | 22,3% |
| 2022 | 12,5 K RON | 91,0 K RON | 13,7% |
| 2023 | 12,7 K RON | 144,4 K RON | 8,8% |
| 2024 | 286,8 K RON | 317,1 K RON | 90,5% |
| 2025 | 33,3 K RON | 178,8 K RON | 18,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 83,8 K RON | 103,2 K RON | 137,0 K RON | 156,9 K RON | 180,7 K RON | 196,7 K RON | 260,2 K RON | ▲ 32,3% |
| Rezultat net | 33,4 K RON | 51,1 K RON | 68,4 K RON | 60,4 K RON | 85,1 K RON | 101,4 K RON | 145,2 K RON | ▲ 43,2% |
| Total active | 67,3 K RON | 94,1 K RON | 88,4 K RON | 91,0 K RON | 144,4 K RON | 317,1 K RON | 178,8 K RON | ▼ 43,6% |
| Capitaluri proprii | 61,5 K RON | 86,6 K RON | 68,7 K RON | 78,5 K RON | 131,7 K RON | 30,3 K RON | 145,4 K RON | ▲ 380,1% |
| Datorii totale | 5,8 K RON | 7,5 K RON | 19,7 K RON | 12,5 K RON | 12,7 K RON | 286,8 K RON | 33,3 K RON | ▼ 88,4% |
| Lichiditate curentă | 11,64 | 12,63 | 4,48 | 7,29 | 11,12 | 1,10 | 5,30 | ▲ 383,1% |
| Marjă netă (%) | 39,89 | 49,53 | 49,94 | 38,50 | 47,10 | 51,53 | 55,80 | ▲ 8,3% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 95 | 95 | 100 | 68 | 100 | ▲ 47,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (145,2 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (5.3), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 268,4 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.