ASCO GHEAŢA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Braşov, Sat Cărpinis, Comuna Tărlungeni, PRINCIPALĂ, 914A, 507221
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 107.499 RON | 108.032 RON | 185.735 RON | −78.777 RON | −77.703 RON | 211.886 RON | 160.059 RON | 51.827 RON | −97.506 RON | 309.392 RON | 0 RON | 50.411 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 53.933 RON | 54.027 RON | 195.580 RON | −142.092 RON | −141.553 RON | 215.164 RON | 153.200 RON | 61.964 RON | −239.598 RON | 454.762 RON | 0 RON | 58.977 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 109.385 RON | 109.802 RON | 186.386 RON | −77.678 RON | −76.584 RON | 1.198.372 RON | 850.856 RON | 347.516 RON | −317.276 RON | 1.515.648 RON | 0 RON | 306.472 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 1.215.726 RON | 1.239.304 RON | 1.082.632 RON | 144.515 RON | 156.672 RON | 1.292.421 RON | 832.388 RON | 460.033 RON | −172.760 RON | 1.465.181 RON | 1.200 RON | 273.576 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 657.068 RON | 684.229 RON | 698.097 RON | −20.439 RON | −13.868 RON | 1.262.663 RON | 885.722 RON | 376.941 RON | −193.199 RON | 1.455.862 RON | 0 RON | 344.942 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 134.756 RON | 153.025 RON | 275.104 RON | −126.600 RON | −122.079 RON | 2.241.559 RON | 903.039 RON | 1.338.520 RON | −319.799 RON | 2.561.358 RON | 0 RON | 1.315.474 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 98.480 RON | 1.470.461 RON | 1.552.575 RON | −88.678 RON | −82.114 RON | 1.414.077 RON | 1.300.008 RON | 114.069 RON | 91.921 RON | 1.322.653 RON | 0 RON | 101.706 RON | 0 RON | 497 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4619 — Intermedieri în comerțul cu produse diverse
Top format din 518 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.09) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−88.678 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 93.5% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 107,5 K RON | 53,9 K RON | 109,4 K RON | 1,22 M RON | 657,1 K RON | 134,8 K RON | 98,5 K RON |
| Venituri totale | 108,0 K RON | 54,0 K RON | 109,8 K RON | 1,24 M RON | 684,2 K RON | 153,0 K RON | 1,47 M RON |
| Cheltuieli totale | 185,7 K RON | 195,6 K RON | 186,4 K RON | 1,08 M RON | 698,1 K RON | 275,1 K RON | 1,55 M RON |
| Rezultat net | −78,8 K RON | −142,1 K RON | −77,7 K RON | 144,5 K RON | −20,4 K RON | −126,6 K RON | −88,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 437,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,09 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,09 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,07 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,97 |
| Durata încasare (zile) | 377 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 309,4 K RON | 211,9 K RON | 146,0% |
| 2020 | 454,8 K RON | 215,2 K RON | 211,4% |
| 2021 | 1,52 M RON | 1,20 M RON | 126,5% |
| 2022 | 1,47 M RON | 1,29 M RON | 113,4% |
| 2023 | 1,46 M RON | 1,26 M RON | 115,3% |
| 2024 | 2,56 M RON | 2,24 M RON | 114,3% |
| 2025 | 1,32 M RON | 1,41 M RON | 93,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 107,5 K RON | 53,9 K RON | 109,4 K RON | 1,22 M RON | 657,1 K RON | 134,8 K RON | 98,5 K RON | ▼ 26,9% |
| Rezultat net | −78,8 K RON | −142,1 K RON | −77,7 K RON | 144,5 K RON | −20,4 K RON | −126,6 K RON | −88,7 K RON | ▲ 30,0% |
| Total active | 211,9 K RON | 215,2 K RON | 1,20 M RON | 1,29 M RON | 1,26 M RON | 2,24 M RON | 1,41 M RON | ▼ 36,9% |
| Capitaluri proprii | −97,5 K RON | −239,6 K RON | −317,3 K RON | −172,8 K RON | −193,2 K RON | −319,8 K RON | 91,9 K RON | ▲ 128,7% |
| Datorii totale | 309,4 K RON | 454,8 K RON | 1,52 M RON | 1,47 M RON | 1,46 M RON | 2,56 M RON | 1,32 M RON | ▼ 48,4% |
| Lichiditate curentă | 0,17 | 0,14 | 0,23 | 0,31 | 0,26 | 0,52 | 0,09 | ▼ 83,5% |
| Marjă netă (%) | -73,28 | -263,46 | -71,01 | 11,89 | -3,11 | -93,95 | -90,05 | ▲ 4,2% |
| Scor bonitate | 19 | 12 | 32 | 55 | 12 | 24 | 25 | ▲ 4,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 437,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 93.5% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (25/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.