CARBODEB SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Sat Aştileu, Comuna Aştileu, AŞTILEU, 100A, 417020
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 127.262 RON | 284.487 RON | 235.362 RON | 47.251 RON | 49.125 RON | 415.178 RON | 90.521 RON | 324.657 RON | 4.252 RON | 414.111 RON | 228.713 RON | 86.504 RON | 0 RON | 3.185 RON | 3 |
| 2024 | 89.495 RON | 90.987 RON | 89.311 RON | 707 RON | 1.676 RON | 396.620 RON | 85.233 RON | 311.387 RON | −45.041 RON | 492.178 RON | 229.184 RON | 81.793 RON | 0 RON | 50.517 RON | 1 |
| 2025 | 420.262 RON | 209.187 RON | 204.659 RON | 3.703 RON | 4.528 RON | 411.970 RON | 99.580 RON | 312.390 RON | −41.339 RON | 503.826 RON | 15.049 RON | 212.851 RON | 0 RON | 50.517 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2511 — Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
Top format din 163 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−41.339 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.62) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 122.3% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 127,3 K RON | 89,5 K RON | 420,3 K RON |
| Venituri totale | 284,5 K RON | 91,0 K RON | 209,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 235,4 K RON | 89,3 K RON | 204,7 K RON |
| Rezultat net | 47,3 K RON | 707 RON | 3,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 505,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,62 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,59 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,17 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,82 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 27,93 |
| Durata stocaj (zile) | 13 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,97 |
| Durata încasare (zile) | 185 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 414,1 K RON | 415,2 K RON | 99,7% |
| 2024 | 492,2 K RON | 396,6 K RON | 124,1% |
| 2025 | 503,8 K RON | 412,0 K RON | 122,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 127,3 K RON | 89,5 K RON | 420,3 K RON | ▲ 369,6% |
| Rezultat net | 47,3 K RON | 707 RON | 3,7 K RON | ▲ 423,8% |
| Total active | 415,2 K RON | 396,6 K RON | 412,0 K RON | ▲ 3,9% |
| Capitaluri proprii | 4,3 K RON | −45,0 K RON | −41,3 K RON | ▲ 8,2% |
| Datorii totale | 414,1 K RON | 492,2 K RON | 503,8 K RON | ▲ 2,4% |
| Lichiditate curentă | 0,78 | 0,63 | 0,62 | ▼ 2,0% |
| Marjă netă (%) | 37,13 | 0,79 | 0,88 | ▲ 11,4% |
| Scor bonitate | 53 | 30 | 45 | ▲ 50,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (3,7 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 505,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 122.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (45/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.