Publicitate

YNA ROUTE SPEDITION S.R.L.

CUI: 40184409 J3/2409/2018 SRL Argeş, Oraş Mioveni
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 40184409
Cod înmatriculare J3/2409/2018
EUID ROONRC.J3/2409/2018
Data înmatriculării 2018-11-20
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Argeş, Oraş Mioveni, PETRE ZUGRAVU, 11, L5, A, 2, 4, 115400, Camera 1

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Oraş Mioveni
Stradă: PETRE ZUGRAVU
Număr: 11
Bloc: L5
Scară: A
Etaj: 2
Apartament: 4
Cod poștal: 115400
Completare adresă: Camera 1

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 350.572 RON 355.297 RON 361.248 RON −9.457 RON −5.951 RON 741.080 RON 545.211 RON 195.869 RON −9.335 RON 752.103 RON 530 RON 142.232 RON 0 RON 1.688 RON 1
2020 797.415 RON 801.922 RON 791.712 RON 2.400 RON 10.210 RON 1.088.521 RON 672.755 RON 415.766 RON −6.934 RON 1.101.829 RON 68.088 RON 273.625 RON 0 RON 6.374 RON 2
2021 1.370.134 RON 1.383.295 RON 1.451.029 RON −81.549 RON −67.734 RON 1.111.401 RON 656.907 RON 454.494 RON −88.483 RON 1.225.865 RON 99.415 RON 298.403 RON 0 RON 25.981 RON 4
2022 1.719.822 RON 1.754.759 RON 1.809.773 RON −72.212 RON −55.014 RON 1.140.626 RON 581.680 RON 558.946 RON −160.696 RON 1.334.715 RON 112.361 RON 434.697 RON 0 RON 33.393 RON 4
2023 1.034.699 RON 1.123.048 RON 1.458.065 RON −346.012 RON −335.017 RON 794.030 RON 397.943 RON 396.087 RON −506.708 RON 1.316.219 RON 119.964 RON 229.238 RON 0 RON 15.481 RON 2
2024 848.868 RON 854.898 RON 1.226.901 RON −394.082 RON −372.003 RON 592.325 RON 236.026 RON 356.299 RON −900.790 RON 1.502.943 RON 215.258 RON 117.755 RON 0 RON 9.828 RON 3
2025 1.524.846 RON 1.538.203 RON 1.359.131 RON 134.772 RON 179.072 RON 764.223 RON 124.539 RON 639.684 RON −766.017 RON 1.534.687 RON 224.281 RON 332.745 RON 0 RON 4.447 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

ION MARIA-GEORGETA
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

Lideri din domeniu

Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 2,659 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−766.017 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.42) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 200.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
1,52 M RON
Rezultat Net 2025
134,8 K RON
Total Active 2025
764,2 K RON
Scor Bonitate
50/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 50/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 350,6 K RON 797,4 K RON 1,37 M RON 1,72 M RON 1,03 M RON 848,9 K RON 1,52 M RON
Venituri totale 355,3 K RON 801,9 K RON 1,38 M RON 1,75 M RON 1,12 M RON 854,9 K RON 1,54 M RON
Cheltuieli totale 361,2 K RON 791,7 K RON 1,45 M RON 1,81 M RON 1,46 M RON 1,23 M RON 1,36 M RON
Rezultat net −9,5 K RON 2,4 K RON −81,5 K RON −72,2 K RON −346,0 K RON −394,1 K RON 134,8 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,56 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−766.017 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,42 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,27 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,05 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,50 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate124,5 K RON (16.3%)
Active circulante639,7 K RON (83.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri224,3 K RON
Creanțe332,7 K RON
Numerar82,7 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 6,80
Durata stocaj (zile) 54
Rotație creanțe (ori/an) 4,58
Durata încasare (zile) 80

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
11,7%
Marjă netă
8,8%
ROA
17,6%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 752,1 K RON 741,1 K RON 101,5%
2020 1,10 M RON 1,09 M RON 101,2%
2021 1,23 M RON 1,11 M RON 110,3%
2022 1,33 M RON 1,14 M RON 117,0%
2023 1,32 M RON 794,0 K RON 165,8%
2024 1,50 M RON 592,3 K RON 253,7%
2025 1,53 M RON 764,2 K RON 200,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

50
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Bună (marjă 5–10%) 20/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 350,6 K RON 797,4 K RON 1,37 M RON 1,72 M RON 1,03 M RON 848,9 K RON 1,52 M RON ▲ 79,6%
Rezultat net −9,5 K RON 2,4 K RON −81,5 K RON −72,2 K RON −346,0 K RON −394,1 K RON 134,8 K RON ▲ 134,2%
Total active 741,1 K RON 1,09 M RON 1,11 M RON 1,14 M RON 794,0 K RON 592,3 K RON 764,2 K RON ▲ 29,0%
Capitaluri proprii −9,3 K RON −6,9 K RON −88,5 K RON −160,7 K RON −506,7 K RON −900,8 K RON −766,0 K RON ▲ 15,0%
Datorii totale 752,1 K RON 1,10 M RON 1,23 M RON 1,33 M RON 1,32 M RON 1,50 M RON 1,53 M RON ▲ 2,1%
Lichiditate curentă 0,26 0,38 0,37 0,42 0,30 0,24 0,42 ▲ 75,8%
Marjă netă (%) -2,70 0,30 -5,95 -4,20 -33,44 -46,42 8,84 ▲ 119,0%
Scor bonitate 19 45 19 32 12 12 50 ▲ 316,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (134,8 K RON).
  • Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,56 M RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 200.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate