AGRO SIB COMPANY S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Municipiul Sibiu, SĂLAJULUI, 3, B, 3, 18, 550070
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.764.428 RON | 2.069.718 RON | 1.537.562 RON | 513.956 RON | 532.156 RON | 630.225 RON | 8.600 RON | 621.625 RON | 511.061 RON | 119.164 RON | 431.665 RON | 61.834 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 1.691.154 RON | 1.824.545 RON | 1.610.606 RON | 200.098 RON | 213.939 RON | 777.146 RON | 11.061 RON | 766.085 RON | 711.159 RON | 65.987 RON | 253.952 RON | 50.855 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 968.806 RON | 1.128.124 RON | 857.843 RON | 260.706 RON | 270.281 RON | 980.407 RON | 6.994 RON | 973.413 RON | 971.865 RON | 8.542 RON | 0 RON | 109.896 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 0 RON | 75.234 RON | 43.790 RON | 31.444 RON | 31.444 RON | 1.008.887 RON | 2.928 RON | 1.005.959 RON | 1.003.309 RON | 5.578 RON | 0 RON | 1.005.279 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 0 RON | 201.577 RON | 45.578 RON | 155.999 RON | 155.999 RON | 1.165.791 RON | 0 RON | 1.165.791 RON | 1.159.308 RON | 6.483 RON | 0 RON | 1.082.498 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 43.205 RON | 43.873 RON | −668 RON | −668 RON | 1.169.139 RON | 0 RON | 1.169.139 RON | 1.158.640 RON | 10.499 RON | 0 RON | 1.153.436 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 0 RON | 40.889 RON | 50.120 RON | −9.231 RON | −9.231 RON | 8.467 RON | 0 RON | 8.467 RON | 3.151 RON | 5.316 RON | 0 RON | 1.530 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0145 — Creșterea ovinelor și caprinelor
Top format din 22 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−9.231 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,76 M RON | 1,69 M RON | 968,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 2,07 M RON | 1,82 M RON | 1,13 M RON | 75,2 K RON | 201,6 K RON | 43,2 K RON | 40,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,54 M RON | 1,61 M RON | 857,8 K RON | 43,8 K RON | 45,6 K RON | 43,9 K RON | 50,1 K RON |
| Rezultat net | 514,0 K RON | 200,1 K RON | 260,7 K RON | 31,4 K RON | 156,0 K RON | −668 RON | −9,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −745,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,59 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,59 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,30 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,59 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 119,2 K RON | 630,2 K RON | 18,9% |
| 2020 | 66,0 K RON | 777,1 K RON | 8,5% |
| 2021 | 8,5 K RON | 980,4 K RON | 0,9% |
| 2022 | 5,6 K RON | 1,01 M RON | 0,6% |
| 2023 | 6,5 K RON | 1,17 M RON | 0,6% |
| 2024 | 10,5 K RON | 1,17 M RON | 0,9% |
| 2025 | 5,3 K RON | 8,5 K RON | 62,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,76 M RON | 1,69 M RON | 968,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 514,0 K RON | 200,1 K RON | 260,7 K RON | 31,4 K RON | 156,0 K RON | −668 RON | −9,2 K RON | ▼ 1.281,9% |
| Total active | 630,2 K RON | 777,1 K RON | 980,4 K RON | 1,01 M RON | 1,17 M RON | 1,17 M RON | 8,5 K RON | ▼ 99,3% |
| Capitaluri proprii | 511,1 K RON | 711,2 K RON | 971,9 K RON | 1,00 M RON | 1,16 M RON | 1,16 M RON | 3,2 K RON | ▼ 99,7% |
| Datorii totale | 119,2 K RON | 66,0 K RON | 8,5 K RON | 5,6 K RON | 6,5 K RON | 10,5 K RON | 5,3 K RON | ▼ 49,4% |
| Lichiditate curentă | 5,22 | 11,61 | 113,96 | 180,34 | 179,82 | 111,36 | 1,59 | ▼ 98,6% |
| Marjă netă (%) | 29,13 | 11,83 | 26,91 | – | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 95 | 67 | 67 | 60 | 50 | ▼ 16,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.