EDM RUTIER LOGISTIC S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Municipiul Piteşti, ION MINULESCU, 4, A11, D, 1, 4
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.852.408 RON | 1.919.365 RON | 1.969.604 RON | −63.146 RON | −50.239 RON | 436.450 RON | 40.726 RON | 395.724 RON | 86.203 RON | 350.247 RON | 0 RON | 356.469 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2024 | 2.134.034 RON | 2.160.473 RON | 2.298.283 RON | −186.226 RON | −137.810 RON | 382.089 RON | 24.735 RON | 357.354 RON | −100.024 RON | 482.113 RON | 15.479 RON | 309.641 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2025 | 2.253.335 RON | 2.291.409 RON | 2.278.444 RON | 10.057 RON | 12.965 RON | 513.179 RON | 18.458 RON | 494.721 RON | −89.967 RON | 603.146 RON | 6.132 RON | 381.075 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 2,659 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−89.967 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.82) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 117.5% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,85 M RON | 2,13 M RON | 2,25 M RON |
| Venituri totale | 1,92 M RON | 2,16 M RON | 2,29 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,97 M RON | 2,30 M RON | 2,28 M RON |
| Rezultat net | −63,1 K RON | −186,2 K RON | 10,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,48 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,82 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,81 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,18 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,85 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 367,47 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,91 |
| Durata încasare (zile) | 62 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 350,2 K RON | 436,5 K RON | 80,3% |
| 2024 | 482,1 K RON | 382,1 K RON | 126,2% |
| 2025 | 603,1 K RON | 513,2 K RON | 117,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,85 M RON | 2,13 M RON | 2,25 M RON | ▲ 5,6% |
| Rezultat net | −63,1 K RON | −186,2 K RON | 10,1 K RON | ▲ 105,4% |
| Total active | 436,5 K RON | 382,1 K RON | 513,2 K RON | ▲ 34,3% |
| Capitaluri proprii | 86,2 K RON | −100,0 K RON | −90,0 K RON | ▲ 10,1% |
| Datorii totale | 350,2 K RON | 482,1 K RON | 603,1 K RON | ▲ 25,1% |
| Lichiditate curentă | 1,13 | 0,74 | 0,82 | ▲ 10,7% |
| Marjă netă (%) | -3,41 | -8,73 | 0,45 | ▲ 105,2% |
| Scor bonitate | 44 | 24 | 50 | ▲ 108,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,48 M RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 117.5% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.