FRANCISC SPEED SERVICE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Arad, Municipiul Arad, VASLUI, 3, 719, A, Parter, 2, 310302
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 26.486 RON | 26.486 RON | 40.227 RON | −14.554 RON | −13.741 RON | 45.038 RON | 22.644 RON | 22.394 RON | −14.354 RON | 59.392 RON | 15.730 RON | 4.088 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 128.169 RON | 128.169 RON | 115.040 RON | 11.262 RON | 13.129 RON | 78.484 RON | 23.498 RON | 54.986 RON | −3.092 RON | 81.576 RON | 39.354 RON | 8.175 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 163.824 RON | 163.824 RON | 102.676 RON | 51.853 RON | 61.148 RON | 179.265 RON | 46.099 RON | 133.166 RON | 48.761 RON | 130.504 RON | 128.014 RON | 4.472 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2022–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 26,5 K RON | 128,2 K RON | 163,8 K RON |
| Venituri totale | 26,5 K RON | 128,2 K RON | 163,8 K RON |
| Cheltuieli totale | 40,2 K RON | 115,0 K RON | 102,7 K RON |
| Rezultat net | −14,6 K RON | 11,3 K RON | 51,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 243,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,02 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,04 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,37 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,28 |
| Durata stocaj (zile) | 285 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 36,63 |
| Durata încasare (zile) | 10 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 59,4 K RON | 45,0 K RON | 131,9% |
| 2023 | 81,6 K RON | 78,5 K RON | 103,9% |
| 2024 | 130,5 K RON | 179,3 K RON | 72,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 26,5 K RON | 128,2 K RON | 163,8 K RON | ▲ 27,8% |
| Rezultat net | −14,6 K RON | 11,3 K RON | 51,9 K RON | ▲ 360,4% |
| Total active | 45,0 K RON | 78,5 K RON | 179,3 K RON | ▲ 128,4% |
| Capitaluri proprii | −14,4 K RON | −3,1 K RON | 48,8 K RON | ▲ 1.677,0% |
| Datorii totale | 59,4 K RON | 81,6 K RON | 130,5 K RON | ▲ 60,0% |
| Lichiditate curentă | 0,38 | 0,67 | 1,02 | ▲ 51,4% |
| Marjă netă (%) | -54,95 | 8,79 | 31,65 | ▲ 260,1% |
| Scor bonitate | 19 | 55 | 80 | ▲ 45,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (51,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 243,5 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2024.