SAMIRA EDUCATION SRL
Date generale
Adresă
România, Prahova, Municipiul Ploieşti, NEAGOE BASARAB, 37
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 82.640 RON | 83.191 RON | 102.930 RON | −20.564 RON | −19.739 RON | 14.583 RON | 0 RON | 14.583 RON | −21.425 RON | 36.008 RON | 0 RON | 9.077 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 37.969 RON | 37.969 RON | 32.628 RON | 4.979 RON | 5.341 RON | 9.492 RON | 0 RON | 9.492 RON | −16.446 RON | 25.938 RON | 0 RON | 5.074 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 11.135 RON | 11.135 RON | 7.930 RON | 2.871 RON | 3.205 RON | 20.001 RON | 0 RON | 20.001 RON | −13.575 RON | 33.576 RON | 0 RON | 5.074 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 103.817 RON | 103.909 RON | 15.349 RON | 85.504 RON | 88.560 RON | 106.961 RON | 0 RON | 106.961 RON | 71.929 RON | 35.032 RON | 0 RON | 52.686 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 0 RON | 15.784 RON | −15.784 RON | −15.784 RON | 79.067 RON | 0 RON | 79.067 RON | 56.145 RON | 22.922 RON | 0 RON | 3.212 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 0 RON | 2.022 RON | −2.022 RON | −2.022 RON | 74.783 RON | 0 RON | 74.783 RON | 54.124 RON | 20.659 RON | 0 RON | 3.212 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 25.656 RON | 29.347 RON | 49.026 RON | −19.679 RON | −19.679 RON | 94.672 RON | 0 RON | 94.672 RON | 34.445 RON | 60.227 RON | 0 RON | 3.212 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8559 — Alte forme de învățământ n.c.a.
Top format din 348 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−19.679 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 82,6 K RON | 38,0 K RON | 11,1 K RON | 103,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 25,7 K RON |
| Venituri totale | 83,2 K RON | 38,0 K RON | 11,1 K RON | 103,9 K RON | 0 RON | 0 RON | 29,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 102,9 K RON | 32,6 K RON | 7,9 K RON | 15,3 K RON | 15,8 K RON | 2,0 K RON | 49,0 K RON |
| Rezultat net | −20,6 K RON | 5,0 K RON | 2,9 K RON | 85,5 K RON | −15,8 K RON | −2,0 K RON | −19,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 456 RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,57 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,57 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,52 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,57 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,99 |
| Durata încasare (zile) | 46 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 36,0 K RON | 14,6 K RON | 246,9% |
| 2020 | 25,9 K RON | 9,5 K RON | 273,3% |
| 2021 | 33,6 K RON | 20,0 K RON | 167,9% |
| 2022 | 35,0 K RON | 107,0 K RON | 32,8% |
| 2023 | 22,9 K RON | 79,1 K RON | 29,0% |
| 2024 | 20,7 K RON | 74,8 K RON | 27,6% |
| 2025 | 60,2 K RON | 94,7 K RON | 63,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 82,6 K RON | 38,0 K RON | 11,1 K RON | 103,8 K RON | 0 RON | 0 RON | 25,7 K RON | – |
| Rezultat net | −20,6 K RON | 5,0 K RON | 2,9 K RON | 85,5 K RON | −15,8 K RON | −2,0 K RON | −19,7 K RON | ▼ 873,2% |
| Total active | 14,6 K RON | 9,5 K RON | 20,0 K RON | 107,0 K RON | 79,1 K RON | 74,8 K RON | 94,7 K RON | ▲ 26,6% |
| Capitaluri proprii | −21,4 K RON | −16,4 K RON | −13,6 K RON | 71,9 K RON | 56,1 K RON | 54,1 K RON | 34,4 K RON | ▼ 36,4% |
| Datorii totale | 36,0 K RON | 25,9 K RON | 33,6 K RON | 35,0 K RON | 22,9 K RON | 20,7 K RON | 60,2 K RON | ▲ 191,5% |
| Lichiditate curentă | 0,41 | 0,37 | 0,60 | 3,05 | 3,45 | 3,62 | 1,57 | ▼ 56,6% |
| Marjă netă (%) | -24,88 | 13,11 | 25,78 | 82,36 | – | – | -76,70 | – |
| Scor bonitate | 19 | 42 | 47 | 100 | 67 | 75 | 47 | ▼ 37,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Scor de bonitate scăzut (47/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.