AGROINDUSTRIALA VORNICU SRL
Date generale
Adresă
România, Neamţ, Sat Zvorăneşti, Comuna Timişeşti, 617474, CASA DE LOCUIT C1, NR. CADASTRAL 50275, CARTEA FUNCIARĂ NR. 50275
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 632.974 RON | 843.717 RON | 612.609 RON | 229.700 RON | 231.108 RON | 1.259.429 RON | 164.279 RON | 1.095.150 RON | 334.605 RON | 826.606 RON | 541.365 RON | 333.376 RON | 98.218 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 172.355 RON | 336.796 RON | 448.499 RON | −112.988 RON | −111.703 RON | 1.123.456 RON | 110.709 RON | 1.012.747 RON | 290.328 RON | 735.279 RON | 711.642 RON | 282.669 RON | 97.849 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 437.257 RON | 412.335 RON | 245.296 RON | 160.528 RON | 167.039 RON | 1.028.248 RON | 98.262 RON | 929.986 RON | 417.259 RON | 513.509 RON | 495.173 RON | 267.046 RON | 97.480 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 400.707 RON | 580.533 RON | 250.014 RON | 327.014 RON | 330.519 RON | 1.184.274 RON | 144.652 RON | 1.039.622 RON | 744.273 RON | 342.890 RON | 538.427 RON | 415.656 RON | 97.111 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 431.163 RON | 452.715 RON | 208.984 RON | 242.464 RON | 243.731 RON | 1.357.001 RON | 141.863 RON | 1.215.138 RON | 986.737 RON | 273.552 RON | 579.915 RON | 484.837 RON | 96.712 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 406.334 RON | 370.416 RON | 217.763 RON | 150.484 RON | 152.653 RON | 1.169.904 RON | 139.074 RON | 1.030.830 RON | 895.552 RON | 178.009 RON | 585.665 RON | 200.225 RON | 96.343 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0112 Cultivarea orezului
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0114 Cultivarea trestiei de zahăr
- 0115 Cultivarea tutunului
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 633,0 K RON | 172,4 K RON | 437,3 K RON | 400,7 K RON | 431,2 K RON | 406,3 K RON |
| Venituri totale | 843,7 K RON | 336,8 K RON | 412,3 K RON | 580,5 K RON | 452,7 K RON | 370,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 612,6 K RON | 448,5 K RON | 245,3 K RON | 250,0 K RON | 209,0 K RON | 217,8 K RON |
| Rezultat net | 229,7 K RON | −113,0 K RON | 160,5 K RON | 327,0 K RON | 242,5 K RON | 150,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 374,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 5,79 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,50 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,38 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 6,57 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,69 |
| Durata stocaj (zile) | 526 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,03 |
| Durata încasare (zile) | 180 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 826,6 K RON | 1,26 M RON | 65,6% |
| 2020 | 735,3 K RON | 1,12 M RON | 65,5% |
| 2021 | 513,5 K RON | 1,03 M RON | 49,9% |
| 2022 | 342,9 K RON | 1,18 M RON | 29,0% |
| 2023 | 273,6 K RON | 1,36 M RON | 20,2% |
| 2024 | 178,0 K RON | 1,17 M RON | 15,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 633,0 K RON | 172,4 K RON | 437,3 K RON | 400,7 K RON | 431,2 K RON | 406,3 K RON | ▼ 5,8% |
| Rezultat net | 229,7 K RON | −113,0 K RON | 160,5 K RON | 327,0 K RON | 242,5 K RON | 150,5 K RON | ▼ 37,9% |
| Total active | 1,26 M RON | 1,12 M RON | 1,03 M RON | 1,18 M RON | 1,36 M RON | 1,17 M RON | ▼ 13,8% |
| Capitaluri proprii | 334,6 K RON | 290,3 K RON | 417,3 K RON | 744,3 K RON | 986,7 K RON | 895,6 K RON | ▼ 9,2% |
| Datorii totale | 826,6 K RON | 735,3 K RON | 513,5 K RON | 342,9 K RON | 273,6 K RON | 178,0 K RON | ▼ 34,9% |
| Lichiditate curentă | 1,32 | 1,38 | 1,81 | 3,03 | 4,44 | 5,79 | ▲ 30,4% |
| Marjă netă (%) | 36,29 | -65,56 | 36,71 | 81,61 | 56,23 | 37,03 | ▼ 34,1% |
| Scor bonitate | 67 | 44 | 90 | 95 | 95 | 87 | ▼ 8,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (150,5 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (5.79), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.