Publicitate

B&P ENGINE DRIVE IN RO S.R.L.

CUI: 48215829 J23/3387/2023 SRL Ilfov, Comuna Cornetu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 48215829
Cod înmatriculare J23/3387/2023
EUID ROONRC.J23/3387/2023
Data înmatriculării 2023-05-23
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 3 ani

Adresă

România, Ilfov, Comuna Cornetu, ZAVORULUI, 19, 77070, tarla 27, parcela 1808, 1809

Țară: România
Județ: Ilfov
Localitate: Comuna Cornetu
Stradă: ZAVORULUI
Număr: 19
Cod poștal: 77070
Completare adresă: tarla 27, parcela 1808, 1809

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 5.882 RON 5.882 RON 23.216 RON −17.393 RON −17.334 RON 13.063 RON 0 RON 13.063 RON −17.093 RON 30.156 RON 0 RON 7.089 RON 0 RON 0 RON 1
2024 13.866 RON 13.867 RON 9.767 RON 3.444 RON 4.100 RON 29.330 RON 0 RON 29.330 RON −13.649 RON 42.979 RON 0 RON 536 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

TOADER LENUȚA-BEATRICE
administrator
Galaţi, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (30)

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−13.649 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.68) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 146.5% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
13,9 K RON
Rezultat Net 2024
3,4 K RON
Total Active 2024
29,3 K RON
Scor Bonitate
60/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 60/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 5,9 K RON 13,9 K RON
Venituri totale 5,9 K RON 13,9 K RON
Cheltuieli totale 23,2 K RON 9,8 K RON
Rezultat net −17,4 K RON 3,4 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 21,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−13.649 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,68 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,68 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,67 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 0,68 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante29,3 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe536 RON
Numerar28,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 25,87
Durata încasare (zile) 14

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
29,6%
Marjă netă
24,8%
ROA
11,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 30,2 K RON 13,1 K RON 230,9%
2024 43,0 K RON 29,3 K RON 146,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

60
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 5,9 K RON 13,9 K RON ▲ 135,7%
Rezultat net −17,4 K RON 3,4 K RON ▲ 119,8%
Total active 13,1 K RON 29,3 K RON ▲ 124,5%
Capitaluri proprii −17,1 K RON −13,6 K RON ▲ 20,1%
Datorii totale 30,2 K RON 43,0 K RON ▲ 42,5%
Lichiditate curentă 0,43 0,68 ▲ 57,5%
Marjă netă (%) -295,70 24,84 ▲ 108,4%
Scor bonitate 19 60 ▲ 215,8%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (3,4 K RON).
  • Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 21,9 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 146.5% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate