Publicitate

PRESSERV AGRICOL SRL

CUI: 26181849 J22/1822/2009 SRL Iaşi, Municipiul Iaşi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 26181849
Cod înmatriculare J22/1822/2009
EUID ROONRC.J22/1822/2009
Data înmatriculării 2009-11-04
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 17 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Iaşi, Municipiul Iaşi, GALATA, 34, 700616

Țară: România
Județ: Iaşi
Localitate: Municipiul Iaşi
Stradă: GALATA
Număr: 34
Cod poștal: 700616

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 723.667 RON 1.211.070 RON 980.261 RON 223.573 RON 230.809 RON 2.226.534 RON 400.333 RON 1.826.201 RON 1.674.646 RON 551.888 RON 34.325 RON 1.636.070 RON 0 RON 0 RON 3
2024 149.098 RON 956.694 RON 340.248 RON 614.216 RON 616.446 RON 2.774.407 RON 155.142 RON 2.619.265 RON 2.288.862 RON 485.545 RON 19.533 RON 2.287.554 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (2)

PASQUALE MARIO
administrator
Italia
Pagina administratorului
PRUNDEANU RAMONA MARIA
administrator
Iaşi, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2024
149,1 K RON
Rezultat Net 2024
614,2 K RON
Total Active 2024
2,77 M RON
Scor Bonitate
95/100
A
Risc Scăzut — Clasa A
Scor bonitate: 95/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 723,7 K RON 149,1 K RON
Venituri totale 1,21 M RON 956,7 K RON
Cheltuieli totale 980,3 K RON 340,2 K RON
Rezultat net 223,6 K RON 614,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −425,5 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 5,39 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 5,35 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 0,64 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 5,71 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate155,1 K RON (5.6%)
Active circulante2,62 M RON (94.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri19,5 K RON
Creanțe2,29 M RON
Numerar312,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 7,63
Durata stocaj (zile) 48
Rotație creanțe (ori/an) 0,07
Durata încasare (zile) 5.600

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
413,5%
Marjă netă
412,0%
ROA
22,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 551,9 K RON 2,23 M RON 24,8%
2024 485,5 K RON 2,77 M RON 17,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

95
din 100 puncte
Clasa A — Risc Scăzut
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 723,7 K RON 149,1 K RON ▼ 79,4%
Rezultat net 223,6 K RON 614,2 K RON ▲ 174,7%
Total active 2,23 M RON 2,77 M RON ▲ 24,6%
Capitaluri proprii 1,67 M RON 2,29 M RON ▲ 36,7%
Datorii totale 551,9 K RON 485,5 K RON ▼ 12,0%
Lichiditate curentă 3,31 5,39 ▲ 63,0%
Marjă netă (%) 30,89 411,95 ▲ 1.233,6%
Scor bonitate 87 95 ▲ 9,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (614,2 K RON).
  • Lichiditate curentă bună (5.39), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate