VSM TOTAL CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Nigrişoara, Comuna Slobozia, ŞOSEAUA NEAGRĂ, 22
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 79.024 RON | 82.499 RON | 33.916 RON | 47.808 RON | 48.583 RON | 71.821 RON | 0 RON | 71.821 RON | 48.008 RON | 23.813 RON | 5.948 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 124.824 RON | 124.824 RON | 117.832 RON | 5.922 RON | 6.992 RON | 33.664 RON | 12.500 RON | 21.164 RON | 20.597 RON | 13.067 RON | 6.212 RON | 250 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 966 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2024–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,0 K RON | 124,8 K RON |
| Venituri totale | 82,5 K RON | 124,8 K RON |
| Cheltuieli totale | 33,9 K RON | 117,8 K RON |
| Rezultat net | 47,8 K RON | 5,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 170,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,62 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,14 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 1,13 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 2,58 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 20,09 |
| Durata stocaj (zile) | 18 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 499,30 |
| Durata încasare (zile) | 1 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2024 | 23,8 K RON | 71,8 K RON | 33,2% |
| 2025 | 13,1 K RON | 33,7 K RON | 38,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,0 K RON | 124,8 K RON | ▲ 58,0% |
| Rezultat net | 47,8 K RON | 5,9 K RON | ▼ 87,6% |
| Total active | 71,8 K RON | 33,7 K RON | ▼ 53,1% |
| Capitaluri proprii | 48,0 K RON | 20,6 K RON | ▼ 57,1% |
| Datorii totale | 23,8 K RON | 13,1 K RON | ▼ 45,1% |
| Lichiditate curentă | 3,02 | 1,62 | ▼ 46,3% |
| Marjă netă (%) | 60,50 | 4,74 | ▼ 92,2% |
| Scor bonitate | 87 | 72 | ▼ 17,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2024, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (5,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 72/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 170,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2024–2025.