SIL TRANSPEC S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Municipiul Ploieşti, Spătar Milescu, 19A, 109C, C, PARTER, 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 244.238 RON | 244.238 RON | 145.089 RON | 93.947 RON | 99.149 RON | 114.699 RON | 2.689 RON | 112.010 RON | 94.047 RON | 21.266 RON | 6.869 RON | 9.631 RON | 0 RON | 614 RON | 1 |
| 2022 | 497.387 RON | 497.387 RON | 364.124 RON | 128.886 RON | 133.263 RON | 498.244 RON | 254.241 RON | 244.003 RON | 192.933 RON | 305.311 RON | 29.713 RON | 97.854 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 777.941 RON | 777.941 RON | 645.976 RON | 125.353 RON | 131.965 RON | 474.650 RON | 303.378 RON | 171.272 RON | 318.286 RON | 157.234 RON | 16 RON | 116.550 RON | 0 RON | 870 RON | 2 |
| 2024 | 1.072.899 RON | 1.072.899 RON | 745.633 RON | 300.457 RON | 327.266 RON | 441.277 RON | 201.398 RON | 239.879 RON | 368.743 RON | 75.587 RON | 160 RON | 142.791 RON | 0 RON | 3.053 RON | 2 |
| 2025 | 878.896 RON | 878.896 RON | 717.798 RON | 140.091 RON | 161.098 RON | 278.367 RON | 99.487 RON | 178.880 RON | 196.835 RON | 98.021 RON | 8.014 RON | 25.800 RON | 0 RON | 16.489 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,700 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 244,2 K RON | 497,4 K RON | 777,9 K RON | 1,07 M RON | 878,9 K RON |
| Venituri totale | 244,2 K RON | 497,4 K RON | 777,9 K RON | 1,07 M RON | 878,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 145,1 K RON | 364,1 K RON | 646,0 K RON | 745,6 K RON | 717,8 K RON |
| Rezultat net | 93,9 K RON | 128,9 K RON | 125,4 K RON | 300,5 K RON | 140,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,25 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,82 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,74 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,48 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 2,84 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 109,67 |
| Durata stocaj (zile) | 3 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 34,07 |
| Durata încasare (zile) | 11 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 21,3 K RON | 114,7 K RON | 18,5% |
| 2022 | 305,3 K RON | 498,2 K RON | 61,3% |
| 2023 | 157,2 K RON | 474,7 K RON | 33,1% |
| 2024 | 75,6 K RON | 441,3 K RON | 17,1% |
| 2025 | 98,0 K RON | 278,4 K RON | 35,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 244,2 K RON | 497,4 K RON | 777,9 K RON | 1,07 M RON | 878,9 K RON | ▼ 18,1% |
| Rezultat net | 93,9 K RON | 128,9 K RON | 125,4 K RON | 300,5 K RON | 140,1 K RON | ▼ 53,4% |
| Total active | 114,7 K RON | 498,2 K RON | 474,7 K RON | 441,3 K RON | 278,4 K RON | ▼ 36,9% |
| Capitaluri proprii | 94,0 K RON | 192,9 K RON | 318,3 K RON | 368,7 K RON | 196,8 K RON | ▼ 46,6% |
| Datorii totale | 21,3 K RON | 305,3 K RON | 157,2 K RON | 75,6 K RON | 98,0 K RON | ▲ 29,7% |
| Lichiditate curentă | 5,27 | 0,80 | 1,09 | 3,17 | 1,82 | ▼ 42,5% |
| Marjă netă (%) | 38,47 | 25,91 | 16,11 | 28,00 | 15,94 | ▼ 43,1% |
| Scor bonitate | 87 | 73 | 85 | 100 | 75 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (140,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,25 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.