RALUALEX MINIMARKET S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Loc. Mizil, Oraş Mizil, EROILOR, 41, 105800
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 68.708 RON | 172.468 RON | 84.627 RON | 86.560 RON | 87.841 RON | 88.021 RON | 0 RON | 88.021 RON | 83.980 RON | 4.041 RON | 4.756 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 92.284 RON | 197.799 RON | 120.382 RON | 75.774 RON | 77.417 RON | 157.063 RON | 0 RON | 157.063 RON | 75.974 RON | 81.089 RON | 6.300 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 74.035 RON | 186.260 RON | 106.356 RON | 78.264 RON | 79.904 RON | 237.318 RON | 0 RON | 237.318 RON | 154.238 RON | 83.080 RON | 9.410 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 81.801 RON | 259.624 RON | 104.802 RON | 152.615 RON | 154.822 RON | 387.973 RON | 35.550 RON | 352.423 RON | 306.853 RON | 81.120 RON | 45.390 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 183.540 RON | 382.575 RON | 195.732 RON | 183.017 RON | 186.843 RON | 390.757 RON | 35.550 RON | 355.207 RON | 328.316 RON | 62.441 RON | 12.276 RON | 8.036 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 78.411 RON | 150.229 RON | 170.060 RON | −21.308 RON | −19.831 RON | 383.639 RON | 183.070 RON | 200.569 RON | 307.008 RON | 76.631 RON | 33.612 RON | 858 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 754 RON | 754 RON | 85.417 RON | −84.663 RON | −84.663 RON | 237.810 RON | 126.741 RON | 111.069 RON | 222.345 RON | 15.465 RON | 33.612 RON | 754 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,900 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−84.663 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 68,7 K RON | 92,3 K RON | 74,0 K RON | 81,8 K RON | 183,5 K RON | 78,4 K RON | 754 RON |
| Venituri totale | 172,5 K RON | 197,8 K RON | 186,3 K RON | 259,6 K RON | 382,6 K RON | 150,2 K RON | 754 RON |
| Cheltuieli totale | 84,6 K RON | 120,4 K RON | 106,4 K RON | 104,8 K RON | 195,7 K RON | 170,1 K RON | 85,4 K RON |
| Rezultat net | 86,6 K RON | 75,8 K RON | 78,3 K RON | 152,6 K RON | 183,0 K RON | −21,3 K RON | −84,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 65,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 7,18 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,01 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 4,96 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 15,38 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,02 |
| Durata stocaj (zile) | 16.271 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,00 |
| Durata încasare (zile) | 365 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4,0 K RON | 88,0 K RON | 4,6% |
| 2020 | 81,1 K RON | 157,1 K RON | 51,6% |
| 2021 | 83,1 K RON | 237,3 K RON | 35,0% |
| 2022 | 81,1 K RON | 388,0 K RON | 20,9% |
| 2023 | 62,4 K RON | 390,8 K RON | 16,0% |
| 2024 | 76,6 K RON | 383,6 K RON | 20,0% |
| 2025 | 15,5 K RON | 237,8 K RON | 6,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 68,7 K RON | 92,3 K RON | 74,0 K RON | 81,8 K RON | 183,5 K RON | 78,4 K RON | 754 RON | ▼ 99,0% |
| Rezultat net | 86,6 K RON | 75,8 K RON | 78,3 K RON | 152,6 K RON | 183,0 K RON | −21,3 K RON | −84,7 K RON | ▼ 297,3% |
| Total active | 88,0 K RON | 157,1 K RON | 237,3 K RON | 388,0 K RON | 390,8 K RON | 383,6 K RON | 237,8 K RON | ▼ 38,0% |
| Capitaluri proprii | 84,0 K RON | 76,0 K RON | 154,2 K RON | 306,9 K RON | 328,3 K RON | 307,0 K RON | 222,3 K RON | ▼ 27,6% |
| Datorii totale | 4,0 K RON | 81,1 K RON | 83,1 K RON | 81,1 K RON | 62,4 K RON | 76,6 K RON | 15,5 K RON | ▼ 79,8% |
| Lichiditate curentă | 21,78 | 1,94 | 2,86 | 4,34 | 5,69 | 2,62 | 7,18 | ▲ 174,4% |
| Marjă netă (%) | 125,98 | 82,11 | 105,71 | 186,57 | 99,72 | -27,17 | -11.228,51 | ▼ 41.226,9% |
| Scor bonitate | 87 | 77 | 95 | 100 | 100 | 57 | 64 | ▲ 12,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (7.18), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 65,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.