Publicitate

WANGBIN TRANSTRADE S.R.L.

CUI: 9010202 J2018001041034 SRL Argeş, Municipiul Câmpulung
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 9010202
Cod înmatriculare J2018001041034
EUID ROONRC.J2018001041034
Data înmatriculării 2018-05-23
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2024) 9 angajați

Adresă

România, Argeş, Municipiul Câmpulung, I.C. BRĂTIANU, 93A, PIATA VISOI, PARTER, CAMERA 5,6,7

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Municipiul Câmpulung
Stradă: I.C. BRĂTIANU
Număr: 93A
Completare adresă: PIATA VISOI, PARTER, CAMERA 5,6,7

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.024.436 RON 1.024.436 RON 2.161.142 RON −1.146.950 RON −1.136.706 RON 2.554.648 RON 28.127 RON 2.526.521 RON −2.660.039 RON 5.214.687 RON 2.365.653 RON 49.644 RON 0 RON 0 RON 11
2024 1.381.771 RON 1.381.771 RON 2.069.837 RON −724.985 RON −688.066 RON 1.921.971 RON 44.419 RON 1.877.552 RON −2.895.964 RON 4.817.935 RON 1.706.460 RON 18.715 RON 0 RON 0 RON 9

Reprezentanți și administratori (3)

WANG TAOTAO
administrator
China
Pagina administratorului
WANG AJIAN
administrator
China
Pagina administratorului
XIA RONGZHEN
administrator
China
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−2.895.964 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.39) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−724.985 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 250.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
1,38 M RON
Rezultat Net 2024
−725,0 K RON
Total Active 2024
1,92 M RON
Scor Bonitate
27/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 27/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 1,02 M RON 1,38 M RON
Venituri totale 1,02 M RON 1,38 M RON
Cheltuieli totale 2,16 M RON 2,07 M RON
Rezultat net −1,15 M RON −725,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,74 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−2.895.964 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,39 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,04 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,03 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,40 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate44,4 K RON (2.3%)
Active circulante1,88 M RON (97.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri1,71 M RON
Creanțe18,7 K RON
Numerar152,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,81
Durata stocaj (zile) 451
Rotație creanțe (ori/an) 73,83
Durata încasare (zile) 5

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-49,8%
Marjă netă
-52,5%
ROA
-37,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 5,21 M RON 2,55 M RON 204,1%
2024 4,82 M RON 1,92 M RON 250,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

27
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 1,02 M RON 1,38 M RON ▲ 34,9%
Rezultat net −1,15 M RON −725,0 K RON ▲ 36,8%
Total active 2,55 M RON 1,92 M RON ▼ 24,8%
Capitaluri proprii −2,66 M RON −2,90 M RON ▼ 8,9%
Datorii totale 5,21 M RON 4,82 M RON ▼ 7,6%
Lichiditate curentă 0,48 0,39 ▼ 19,6%
Marjă netă (%) -111,96 -52,47 ▲ 53,1%
Scor bonitate 19 27 ▲ 42,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,74 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 250.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate