TOPGIS ENGINEERING SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, MIHAIL KOGĂLNICEANU, 23, C7, 6, 603, 500090
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 560.993 RON | 567.844 RON | 485.926 RON | 77.091 RON | 81.918 RON | 489.965 RON | 135.592 RON | 354.373 RON | 425.039 RON | 64.926 RON | 26.000 RON | 181.346 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 625.666 RON | 631.769 RON | 485.401 RON | 133.156 RON | 146.368 RON | 294.953 RON | 98.882 RON | 196.071 RON | 133.636 RON | 162.189 RON | 23 RON | 76.066 RON | 0 RON | 872 RON | 3 |
| 2025 | 951.951 RON | 952.886 RON | 525.923 RON | 403.183 RON | 426.963 RON | 600.590 RON | 63.516 RON | 537.074 RON | 403.663 RON | 202.015 RON | 23 RON | 370.225 RON | 0 RON | 5.088 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7112 — Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Top format din 837 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 561,0 K RON | 625,7 K RON | 952,0 K RON |
| Venituri totale | 567,8 K RON | 631,8 K RON | 952,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 485,9 K RON | 485,4 K RON | 525,9 K RON |
| Rezultat net | 77,1 K RON | 133,2 K RON | 403,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,10 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,66 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,66 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,83 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 2,97 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 41.389,17 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,57 |
| Durata încasare (zile) | 142 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 64,9 K RON | 490,0 K RON | 13,3% |
| 2024 | 162,2 K RON | 295,0 K RON | 55,0% |
| 2025 | 202,0 K RON | 600,6 K RON | 33,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 561,0 K RON | 625,7 K RON | 952,0 K RON | ▲ 52,2% |
| Rezultat net | 77,1 K RON | 133,2 K RON | 403,2 K RON | ▲ 202,8% |
| Total active | 490,0 K RON | 295,0 K RON | 600,6 K RON | ▲ 103,6% |
| Capitaluri proprii | 425,0 K RON | 133,6 K RON | 403,7 K RON | ▲ 202,1% |
| Datorii totale | 64,9 K RON | 162,2 K RON | 202,0 K RON | ▲ 24,6% |
| Lichiditate curentă | 5,46 | 1,21 | 2,66 | ▲ 119,9% |
| Marjă netă (%) | 13,74 | 21,28 | 42,35 | ▲ 99,0% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 100 | ▲ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (403,2 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.66), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,10 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.