IDEAL CONSTRUCT TRUST SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, Calea Griviţei, 212, J, I, 6, 26, 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 144.635 RON | 153.721 RON | 227.453 RON | −75.270 RON | −73.732 RON | 121.743 RON | 102.584 RON | 19.159 RON | −145.553 RON | 290.485 RON | 479 RON | 17.492 RON | 0 RON | 23.189 RON | 2 |
| 2020 | 71.900 RON | 71.900 RON | 138.180 RON | −68.355 RON | −66.280 RON | 75.502 RON | 64.651 RON | 10.851 RON | −213.908 RON | 312.599 RON | 479 RON | 6.030 RON | 0 RON | 23.189 RON | 1 |
| 2021 | 131.311 RON | 131.311 RON | 140.302 RON | −12.931 RON | −8.991 RON | 64.019 RON | 39.324 RON | 24.695 RON | −226.840 RON | 314.048 RON | 479 RON | 6.195 RON | 0 RON | 23.189 RON | 0 |
| 2022 | 123.485 RON | 123.485 RON | 182.808 RON | −61.797 RON | −59.323 RON | 46.905 RON | 15.656 RON | 31.249 RON | −288.637 RON | 358.731 RON | 510 RON | 18.566 RON | 0 RON | 23.189 RON | 1 |
| 2023 | 168.089 RON | 168.089 RON | 200.988 RON | −34.581 RON | −32.899 RON | 26.283 RON | 0 RON | 26.283 RON | −323.217 RON | 372.689 RON | −1.492 RON | 19.025 RON | 0 RON | 23.189 RON | 1 |
| 2024 | 158.596 RON | 234.230 RON | 213.376 RON | 18.512 RON | 20.854 RON | 54.005 RON | 36.971 RON | 17.034 RON | −304.706 RON | 358.711 RON | 403 RON | 15.344 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 139.189 RON | 139.190 RON | 144.830 RON | −7.031 RON | −5.640 RON | 51.043 RON | 26.119 RON | 24.924 RON | −311.667 RON | 363.259 RON | 403 RON | 12.736 RON | 0 RON | 549 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4332 — Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Top format din 697 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−311.667 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.07) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−7.031 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 711.7% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 144,6 K RON | 71,9 K RON | 131,3 K RON | 123,5 K RON | 168,1 K RON | 158,6 K RON | 139,2 K RON |
| Venituri totale | 153,7 K RON | 71,9 K RON | 131,3 K RON | 123,5 K RON | 168,1 K RON | 234,2 K RON | 139,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 227,5 K RON | 138,2 K RON | 140,3 K RON | 182,8 K RON | 201,0 K RON | 213,4 K RON | 144,8 K RON |
| Rezultat net | −75,3 K RON | −68,4 K RON | −12,9 K RON | −61,8 K RON | −34,6 K RON | 18,5 K RON | −7,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 161,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,07 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,07 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,14 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 345,38 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,93 |
| Durata încasare (zile) | 33 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 290,5 K RON | 121,7 K RON | 238,6% |
| 2020 | 312,6 K RON | 75,5 K RON | 414,0% |
| 2021 | 314,0 K RON | 64,0 K RON | 490,6% |
| 2022 | 358,7 K RON | 46,9 K RON | 764,8% |
| 2023 | 372,7 K RON | 26,3 K RON | 1.418,0% |
| 2024 | 358,7 K RON | 54,0 K RON | 664,2% |
| 2025 | 363,3 K RON | 51,0 K RON | 711,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 144,6 K RON | 71,9 K RON | 131,3 K RON | 123,5 K RON | 168,1 K RON | 158,6 K RON | 139,2 K RON | ▼ 12,2% |
| Rezultat net | −75,3 K RON | −68,4 K RON | −12,9 K RON | −61,8 K RON | −34,6 K RON | 18,5 K RON | −7,0 K RON | ▼ 138,0% |
| Total active | 121,7 K RON | 75,5 K RON | 64,0 K RON | 46,9 K RON | 26,3 K RON | 54,0 K RON | 51,0 K RON | ▼ 5,5% |
| Capitaluri proprii | −145,6 K RON | −213,9 K RON | −226,8 K RON | −288,6 K RON | −323,2 K RON | −304,7 K RON | −311,7 K RON | ▼ 2,3% |
| Datorii totale | 290,5 K RON | 312,6 K RON | 314,0 K RON | 358,7 K RON | 372,7 K RON | 358,7 K RON | 363,3 K RON | ▲ 1,3% |
| Lichiditate curentă | 0,07 | 0,03 | 0,08 | 0,09 | 0,07 | 0,05 | 0,07 | ▲ 44,4% |
| Marjă netă (%) | -52,04 | -95,07 | -9,85 | -50,04 | -20,57 | 11,67 | -5,05 | ▼ 143,3% |
| Scor bonitate | 19 | 19 | 32 | 19 | 27 | 42 | 19 | ▼ 54,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 161,6 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 711.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.