Publicitate

AVISELECT SRL

CUI: 3349103 J1992002117297 SRL Prahova, Comuna Măgurele
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 3349103
Cod înmatriculare J1992002117297
EUID ROONRC.J1992002117297
Data înmatriculării 1992-06-10
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 34 ani

Adresă

România, Prahova, Comuna Măgurele, Sat COADA MALULUI

Țară: România
Județ: Prahova
Localitate: Comuna Măgurele
Sector: 0
Stradă: Sat COADA MALULUI

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 104.429 RON 104.429 RON 107.283 RON −3.898 RON −2.854 RON 8.270 RON 1.020 RON 7.250 RON −68.059 RON 76.329 RON 6.521 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2020 139.181 RON 139.181 RON 137.839 RON 17 RON 1.342 RON 10.553 RON 1.020 RON 9.533 RON −68.043 RON 78.596 RON 7.440 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2021 158.936 RON 158.936 RON 149.652 RON 7.718 RON 9.284 RON 17.118 RON 0 RON 17.118 RON −60.324 RON 77.442 RON 9.529 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2022 145.419 RON 145.419 RON 122.687 RON 18.370 RON 22.732 RON 35.382 RON 0 RON 35.382 RON −41.954 RON 77.336 RON 12.542 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2023 146.898 RON 146.898 RON 128.825 RON 15.181 RON 18.073 RON 40.115 RON 0 RON 40.115 RON −26.773 RON 66.888 RON 15.574 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2024 141.883 RON 141.883 RON 126.728 RON 12.362 RON 15.155 RON 52.485 RON 0 RON 52.485 RON −14.410 RON 66.895 RON 15.156 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2025 138.111 RON 138.111 RON 119.475 RON 15.714 RON 18.636 RON 68.131 RON 0 RON 68.131 RON 1.303 RON 66.828 RON 23.957 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (2)

PARASCHIV NINA
administrator
Prahova, România
Pagina administratorului
PARASCHIV GHEORGHE
administrator
Prahova, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (3)

Lideri din domeniu

Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 1,900 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Grad ridicat de îndatorare: 98.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
138,1 K RON
Rezultat Net 2025
15,7 K RON
Total Active 2025
68,1 K RON
Scor Bonitate
68/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 68/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 104,4 K RON 139,2 K RON 158,9 K RON 145,4 K RON 146,9 K RON 141,9 K RON 138,1 K RON
Venituri totale 104,4 K RON 139,2 K RON 158,9 K RON 145,4 K RON 146,9 K RON 141,9 K RON 138,1 K RON
Cheltuieli totale 107,3 K RON 137,8 K RON 149,7 K RON 122,7 K RON 128,8 K RON 126,7 K RON 119,5 K RON
Rezultat net −3,9 K RON 17 RON 7,7 K RON 18,4 K RON 15,2 K RON 12,4 K RON 15,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 152,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,02 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 0,66 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,66 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 1,02 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante68,1 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri24,0 K RON
Numerar44,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 5,76
Durata stocaj (zile) 63
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
13,5%
Marjă netă
11,4%
ROA
23,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 76,3 K RON 8,3 K RON 923,0%
2020 78,6 K RON 10,6 K RON 744,8%
2021 77,4 K RON 17,1 K RON 452,4%
2022 77,3 K RON 35,4 K RON 218,6%
2023 66,9 K RON 40,1 K RON 166,7%
2024 66,9 K RON 52,5 K RON 127,5%
2025 66,8 K RON 68,1 K RON 98,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

68
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 104,4 K RON 139,2 K RON 158,9 K RON 145,4 K RON 146,9 K RON 141,9 K RON 138,1 K RON ▼ 2,7%
Rezultat net −3,9 K RON 17 RON 7,7 K RON 18,4 K RON 15,2 K RON 12,4 K RON 15,7 K RON ▲ 27,1%
Total active 8,3 K RON 10,6 K RON 17,1 K RON 35,4 K RON 40,1 K RON 52,5 K RON 68,1 K RON ▲ 29,8%
Capitaluri proprii −68,1 K RON −68,0 K RON −60,3 K RON −42,0 K RON −26,8 K RON −14,4 K RON 1,3 K RON ▲ 109,0%
Datorii totale 76,3 K RON 78,6 K RON 77,4 K RON 77,3 K RON 66,9 K RON 66,9 K RON 66,8 K RON ▼ 0,1%
Lichiditate curentă 0,10 0,12 0,22 0,46 0,60 0,78 1,02 ▲ 29,9%
Marjă netă (%) -3,73 0,01 4,86 12,63 10,33 8,71 11,38 ▲ 30,7%
Scor bonitate 19 45 45 50 47 42 68 ▲ 61,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (15,7 K RON).
  • Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 152,8 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Grad de îndatorare de 98.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate