Publicitate

RAZVAN AMENAJARI CONTRACTING S.R.L.

CUI: 47078766 J16/2954/2022 SRL Dolj, Sat Desa, Comuna Desa
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 47078766
Cod înmatriculare J16/2954/2022
EUID ROONRC.J16/2954/2022
Data înmatriculării 2022-10-26
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 4 ani
Salariați (2023) 1 angajați

Adresă

România, Dolj, Sat Desa, Comuna Desa, SÎRBILOR, 88, 207225

Țară: România
Județ: Dolj
Localitate: Sat Desa, Comuna Desa
Stradă: SÎRBILOR
Număr: 88
Cod poștal: 207225

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2022 0 RON 0 RON 818 RON −818 RON −818 RON 121.100 RON 0 RON 121.100 RON −718 RON 818 RON 0 RON 121.000 RON 121.000 RON 0 RON 1
2023 16.000 RON 90.307 RON 92.137 RON −1.990 RON −1.830 RON 49.614 RON 46.240 RON 3.374 RON −2.708 RON 5.630 RON 452 RON 0 RON 46.692 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

RĂDUCAN RĂZVAN-SERGIU
administrator
Dolj, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2022–2023

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2023
  • Capitaluri proprii negative (−2.708 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.6) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2023 (−1.990 RON)
Cifra de Afaceri 2023
16,0 K RON
Rezultat Net 2023
−2,0 K RON
Total Active 2023
49,6 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20222023
Cifra de afaceri 0 RON 16,0 K RON
Venituri totale 0 RON 90,3 K RON
Cheltuieli totale 818 RON 92,1 K RON
Rezultat net −818 RON −2,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 32,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2023 (−2.708 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2023

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,60 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,52 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,52 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 8,81 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2023)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate46,2 K RON (93.2%)
Active circulante3,4 K RON (6.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri452 RON
Numerar2,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2023)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 35,40
Durata stocaj (zile) 10
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-11,4%
Marjă netă
-12,4%
ROA
-4,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2022 818 RON 121,1 K RON 0,7%
2023 5,6 K RON 49,6 K RON 11,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2023

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20222023 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 16,0 K RON
Rezultat net −818 RON −2,0 K RON ▼ 143,3%
Total active 121,1 K RON 49,6 K RON ▼ 59,0%
Capitaluri proprii −718 RON −2,7 K RON ▼ 277,2%
Datorii totale 818 RON 5,6 K RON ▲ 588,3%
Lichiditate curentă 148,04 0,60 ▼ 99,6%
Marjă netă (%) -12,44
Scor bonitate 44 17 ▼ 61,4%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 32,0 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2023.

Publicitate