CIBUS TRANSPORT SRL
Date generale
Adresă
România, Alba, Sat Cib, Comuna Almaşu Mare, 44, 517034
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 153.619 RON | 168.882 RON | 259.868 RON | −93.116 RON | −90.986 RON | 167.472 RON | 139.083 RON | 28.389 RON | −228.347 RON | 395.819 RON | 0 RON | 7.236 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 3.200 RON | 13.770 RON | 93.993 RON | −80.319 RON | −80.223 RON | 99.677 RON | 69.063 RON | 30.614 RON | −308.667 RON | 408.344 RON | 0 RON | 16.420 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 1.300 RON | 44.464 RON | 66.971 RON | −23.841 RON | −22.507 RON | 38.425 RON | 28.494 RON | 9.931 RON | −332.508 RON | 370.933 RON | 0 RON | 9.495 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 1.000 RON | 1.000 RON | 30.197 RON | −29.227 RON | −29.197 RON | 29.813 RON | 16.704 RON | 13.109 RON | −361.735 RON | 391.548 RON | 0 RON | 12.673 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 4.800 RON | 4.800 RON | 23.380 RON | −18.580 RON | −18.580 RON | 24.605 RON | 4.913 RON | 19.692 RON | −380.315 RON | 404.920 RON | 0 RON | 19.006 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 7.983 RON | 8.013 RON | 44.233 RON | −36.220 RON | −36.220 RON | 54.848 RON | 0 RON | 54.848 RON | −416.534 RON | 471.382 RON | 25.374 RON | 16.582 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 29.253 RON | 29.253 RON | 27.828 RON | 1.213 RON | 1.425 RON | 88.541 RON | 3.049 RON | 85.492 RON | −415.321 RON | 503.862 RON | 30.558 RON | 54.216 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,051 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−415.321 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.17) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 569.1% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 153,6 K RON | 3,2 K RON | 1,3 K RON | 1,0 K RON | 4,8 K RON | 8,0 K RON | 29,3 K RON |
| Venituri totale | 168,9 K RON | 13,8 K RON | 44,5 K RON | 1,0 K RON | 4,8 K RON | 8,0 K RON | 29,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 259,9 K RON | 94,0 K RON | 67,0 K RON | 30,2 K RON | 23,4 K RON | 44,2 K RON | 27,8 K RON |
| Rezultat net | −93,1 K RON | −80,3 K RON | −23,8 K RON | −29,2 K RON | −18,6 K RON | −36,2 K RON | 1,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −22,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,17 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,11 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,18 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,96 |
| Durata stocaj (zile) | 381 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,54 |
| Durata încasare (zile) | 677 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 395,8 K RON | 167,5 K RON | 236,4% |
| 2020 | 408,3 K RON | 99,7 K RON | 409,7% |
| 2021 | 370,9 K RON | 38,4 K RON | 965,3% |
| 2022 | 391,5 K RON | 29,8 K RON | 1.313,4% |
| 2023 | 404,9 K RON | 24,6 K RON | 1.645,7% |
| 2024 | 471,4 K RON | 54,8 K RON | 859,4% |
| 2025 | 503,9 K RON | 88,5 K RON | 569,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 153,6 K RON | 3,2 K RON | 1,3 K RON | 1,0 K RON | 4,8 K RON | 8,0 K RON | 29,3 K RON | ▲ 266,4% |
| Rezultat net | −93,1 K RON | −80,3 K RON | −23,8 K RON | −29,2 K RON | −18,6 K RON | −36,2 K RON | 1,2 K RON | ▲ 103,3% |
| Total active | 167,5 K RON | 99,7 K RON | 38,4 K RON | 29,8 K RON | 24,6 K RON | 54,8 K RON | 88,5 K RON | ▲ 61,4% |
| Capitaluri proprii | −228,3 K RON | −308,7 K RON | −332,5 K RON | −361,7 K RON | −380,3 K RON | −416,5 K RON | −415,3 K RON | ▲ 0,3% |
| Datorii totale | 395,8 K RON | 408,3 K RON | 370,9 K RON | 391,5 K RON | 404,9 K RON | 471,4 K RON | 503,9 K RON | ▲ 6,9% |
| Lichiditate curentă | 0,07 | 0,08 | 0,03 | 0,03 | 0,05 | 0,12 | 0,17 | ▲ 45,8% |
| Marjă netă (%) | -60,61 | -2.509,97 | -1.833,92 | -2.922,70 | -387,08 | -453,71 | 4,15 | ▲ 100,9% |
| Scor bonitate | 19 | 27 | 19 | 19 | 32 | 27 | 45 | ▲ 66,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,2 K RON).
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 569.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (45/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.